اخبار

نشست مدیران انجمن‌های علمی حوزه‌های علمیه با موضوع «علوم‌انسانی دیجیتال»

نشست مدیران انجمن‌های علمی حوزه‌های علمیه با موضوع «علوم‌انسانی دیجیتال» به میزبانی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برگزار شد.
در ابتدای این جلسه حجه الاسلام و المسلمین برته، دبیر محترم انجمن‌های علمی حوزه ضمن خیر مقدم به میهمانان گزارشی از فرایند تهیه منشور انجمن‌های علمی پرداختند.
در ادامه جناب حجت‌الاسلام‌ والمسلمین بهرامی، رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی به معرفی دانش نوظهور «علوم‌انسانی دیجیتال» پرداختند.
ایشان در معرفی اجمالی این دانش گفتند: دانش «علوم‌انسانی دیجیتال» صرفاً به معنای بهره‌گیری از فناوری اطلاعات به‌عنوان یک ابزار برای تسهیل و تسریع پژوهش‌های سنتی نبوده و ترکیب علوم‌انسانی و فناوری اطلاعات، دانش جدیدی را پدید آورده است که نقش مؤثری در تعیین موضوع پژوهش، شیوه و ابزار آن و همچنین نتایج پژوهش‌های علوم‌انسانی دارد.
اشاره به مجموعه فعالیت‌های صورت‌گرفته در مراکز علمی معتبر جهان در خصوص پیگیری دانش «علوم‌انسانی دیجیتال» بخش دیگری از این گزارش را به خود اختصاص داد که عبارت بود از راه‌اندازی واحد «علوم‌انسانی دیجیتال» در اغلب دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی معتبر جهان، راه‌اندازی نشریاتی با عنوان و موضوع این علم، و تولید حجم عظیمی از ادبیات علمی در قالب کتاب و مقاله، برگزاری نشست‌ها و همایش‌های بین‌المللی متعدد و همچنین تولید محصولات متعدد پژوهشی در بستر «علوم‌انسانی دیجیتال».
ایشان اظهار داشتند: امروز یکی از مهم‌ترین پیشران‌های علوم‌انسانی در جهان «علوم‌انسانی دیجیتال» است و جامعه علمی ما اگر نگران موضوعاتی از قبیل بومی‌سازی علوم انسانی و اسلامی‌ سازی علوم‌انسانی است باید توجه داشته باشد اهتمام به این پیشران می‌تواند نقش مؤثری در خصوص ایفا نماید.
ایشان در ادامه افزودند: فعالیت صورت‌گرفته در مرکز نور فراتر از دیجیتال نمودن منابع علوم اسلامی بوده و نمونه‌ای از این دانش جدید میان‌رشته‌ای است. تولیدات این مجموعه، محصول زحمات طلاب آشنا با فناوری و مهندسان آشنای با علوم حوزوی است که با بیش از سه دهه فعالیت و تجربه‌اندوزی، نیازهای محققان علوم اسلامی را شناسایی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فناوری تبدیل به محصولات نرم‌افزاری می‌نمایند.
در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین راشدی نیا معاون پژوهشی مرکز نور به تبیین بخشی از قابلیت‌های علوم‌انسانی دیجیتال در قالب محصولات تولیدی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی پرداختند. دستاوردهای تولید و عرضه شده در حوزه‌های قرآن، حدیث، رجال و لغت بخشی از محصولاتی بود که بروندادهای نوینی فراتر از نتایج پژوهش‌های سنتی را در اختیار محققان قرار می‌دهد.
سومین سخنران این جلسه معاون فناوری مرکز نور بودند. جناب آقای مهندس ربیعی زاده در ادامه به پروژه‌های متعددی اشاره کردند که در آنها مؤسسات و مراکز آموزشی و پژوهشی غربی در قالب «علوم‌انسانی دیجیتال» به انجام پژوهش‌های نوینی در حوزه علوم اسلامی و به‌خصوص محتوای شیعی و فارسی می‌پردازند. عناوین و موضوعات پروژه‌ها، شبکه‌ای از مستشرقان فعال در این حوزه، مؤسسات پژوهشی همکار که در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکا فعال‌اند و شبکه‌ای از حامیان مالی و مبالغ اختصاص‌داده‌شده به این امر ابعاد مختلف این گزارش را تشکیل می‌داد.
لازم به ذکر است اخیراً شورای اعطای مجوزهای حوزه با راه‌اندازی «پژوهشکده علوم اسلامی و انسانی دیجیتال» توسط مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی موافقت نموده است.

برای ارسال دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا